Pre všetkých ktorí hovoria po Slovensky

Discussion in 'Multilingual Corner' started by imalko, May 14, 2009.

1. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    #1 imalko, May 14, 2009
    Last edited: Aug 5, 2009
    Ahoj!

Menujem sa Igor a som Slovák žijúci v Srbsku. Pozdravujem a povolávam všetkych členov tohto fóra (súčastných a budúcych), ktorí su pôvodom zo Slovenskej Republiky alebo z Českej Republiky, ako aj všetkých ostatných ktorí hovoria po Slovensky aby sa zúčastnili a aby sme diskutovali o našej obľubenej téme - letectve - aj v Slovenskom jazyku.

Srdečný pozdrav!

2. seesul

seesul Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    Ahoj Roman!

Teší ma že si sa ozval. Ďakujem pre link, dôkladne si ho prezriem a možno že sa zúčastnim aj toho fóra.
    Ikeď som tému nazval “Pre všetkých čo hovoria po Slovensky“, kľudne môžeš pisať i Češtinou (ako čo si aj spravil :D). Mne je osobne trochu ťažšie uplne rozumieť Češtinu v hovore (zvlašť ak niekto hovori rychlo) ale čitať ju celkom rozumiem. Vlastne chcel som sa ťa niečo opytať. Mám niekoľko knih z edície “Bojove legendy“ v českom preklade, ktoré som kupil v Bratislave. Problem mi je pochopiť česke nazvy pre mesiace v roku, tak ak by si mi mohol pomôcť s tým.

(Ospravedlňujem sa pre eventualne gramatycke chyby.)

Pozdrav!

4. seesul

seesul Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mohol by som sa pokúsiť písať po slovensky, no neviem, či zvládnem dobre gramatiku:oops:
    Aj keď, moja anglická gramatika stojí tiež...no vieš, ca čo myslím:lol:
    O.K. mesiace:
    január- leden
    február- únor
    marc- březen
    apríl-duben
    máj- květen
    jún- červen
    júl- červenec
    august- srpen
    september- září
    octóber- říjen
    november- listopad
    december- prosinec
    Na fóre, na ktoré som ti poslal link, je aj Peter Kaššák z Trnavy. Na Slovensku celkom persóna v oblasti aktivít 15th USAAF a Luftwaffe nad Slovenskom. Pokial by si chcel, pošlem ti na neho e-mailovú adresu.
    =O= Final Destination Slovakia - Western Allies Air Forces Story over Slovakia 1944/45 =O=

5. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    Ďakujem pre informácie a link Roman. O web stranke a knihe „Final Destination Slovakia“ viem. Knihu si pravdepodobne aj kúpim nabudúce keď prídem do Bratislavy. Aj o Petrovi Kaššákovi som počul, vlastne čital som niektore jeho članky na web stranke „Druhá svetová“.

Mám pre teba ešte jednu otázku... Prečítal som v tvojom poste o nakrúcani filmu „Red Tails“ v ČR že ti do navšteve prídu niektory členovia fóra a že vraj sa má uskutočniť aj nejaká komemorácia... O čo vlastne ide?

6. seesul

seesul Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ahoj, tak zase po česky :)

29/8/44 proběhl nad Bílými Krapatami letecký souboj. 20th sqdn of 2nd BG byla zhruba v prostoru nad Novým Mestom nad Váhom napadena asi 89 německými stíhači. Všech 7 mašin 20th sqdn + 2 opozdilci z jiných BG šlo k zemi. 2 mašiny spadly na Slovensku (Nemšová a Nová Bošáca), zbytek na Moravě (Vyškovec,Krhov,Rudice,Šanov,Kašava,Liptál,Metylovice). 41 Američanů přišlo o život, 28 z nich bylo pohřebeno ve Slavičíně, mém rodném městě.
    Něco málo např. zde http://www.ww2aircraft.net/forum/aviation/b-17s-took-beating-11209-2.html a http://www.ww2aircraft.net/forum/aviation/amendola-air-base-10091.html a http://www.ww2aircraft.net/forum/aviation/2nd-lt-james-weiler-story-silver-bracelet-13501.html

S veterány z 2nd BG jsem v kontaktu, jeden z nich, Joe Owsianik, je můj velký přítel. Pár z nich se u nás u příležitosti oslav u několikrát ukázalo, Joe byl u nás už 2x. Letos by měl přijet znovu.
    Harmonogram letošní komemorace je tady: Harmonogram vzpomínkové akce k 65. výro?í letecké bitvy nad Bílými Karpatami
    Z tohoto fóra se zúčastní Rochie a Airframes, oba z Anglie, přijedou spíše ze zvědavosti. Taky máme dobré pivo a pěkné holky, tak jako vy8)

No, jinak jsem v kontaktu i s některými stíhači, kteří 2nd BG doprovázeli, a taktéž i s Němci, kteří na 2ndBG útočili: http://www.ww2aircraft.net/forum/aviation/willi-reschke-s-g-august-29th-1944-a-9055.html a http://www.ww2aircraft.net/forum/av...joe-owsianik-meeting-after-63-years-9298.html

Měj se!

7. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    #7 imalko, Jul 6, 2009
    Last edited: Jul 7, 2009
    V snahe trochu spestriť túto tému rozhodol som sa sem dať fotky Slovenskej stíhačky MiG-29 a Českej stíhačky MiG-21 v zaujímavych kamuflážnych schémach...

Attached Files:

8. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    Ak niekto ma zaujem prečítať si text o Srbskom letectve v Slovenčine môže si pozrieť nasledovnú web stránku: Publikationen - MiG-21.de

Loading...

Share This Page