Ludziska spod biao-czerwonej szachownicy.

Ad: This forum contains affiliate links to products on Amazon and eBay. More information in Terms and rules

Hej.
OK. Zdjęcia z budowy 2 modeli. Są już w stanie zaawansowanym. Myślę, że manewrowałem światłem na tyle dobrze, by pokazac wszystkie błędy. Prawda jest taka, że wróciłem do modeli po kilku larach bezczynności. Nie zacząłem nic nowego, tylko "męczę" stare, zaczęte projekty by odzyskac trochę wprawy z aerografem. Mam badgera 200.
Saiun powstaje z bardzo obskurnego japońskiego zestawu, P47 to Matchbox.









Najpierw sobie popatrzcie. Tłumaczyc się będę potem
 
Last edited:
Ja do umieszczania zdjęć na forach używam tego
ImageShack® - Online Media Hosting

Postaraj się robić zdjęcia przy naturalnym oświetleniu i w trybie makro. Wtedy na pewno będzie można lepiej widzieć szczegóły. Jakich farb używasz i do jakich masz dostęp?
I moja pierwsza rada, nie kupuj najtańszych modeli, bo to z reguły badziew straszliwy. Nie wiem co u Ciebie jest dostępne i w jakich cenach, ale podaj tematykę jaka Ciebie interesuje( DWŚ czy współczesne "odkurzacze", myśliwce czy bombery) a coś polecimy.
 
Hej.
To sa zdjecia w trybie makro, odwzorowanie 2:1. Nie sprawdzilem tego wczesniej, ale widze ze opera przyciela moje fotki. Sprobuje zatem ten ImageShack.
Co dotanich modeli, to niestey mam ich mnostwo. Lepszej jakosci tez mam, ale "boje sie" ich tykac dopoki sie na tych gorszych troche nie poducze. Cos mi sie zdaje, ze to nie jest dobra filozofia.
Z tematyki to raczej interesuja mnie mysliwce WW2.
 
Hej. Z farbami to najbardziej popularne u mnie są tamiye i testory. Gunzo zniknęło z rynku jakieś 10 lat temu. Pewnie są jeszcze i inne,jak humbrol, ale ja zazwyczaj używam tych. Mówię o akrylach
 
Tamiya jest bardzo dobra, zwłaszcza do aero, trochę gorzej do pędzlowania.
Daj sobie spokój z Humbrolami. Śmierdzą i jeden odcień farby w dwóch różnych puszkach to duże szczęście.
Z modeli to na początek polecam:
Revell:
P-47D lub M
Hurricane Mk.IIc
SeaHurricane
Spitfire Mk.V
To tak propozycje na szybko. Modele Tamiya i Hasegawa tez są z reguły dobrze spasowane.
Może Wojtek coś doda od siebie.
 
Moje trzy grosze ......

Tanie modele to dobry pomysł na trening. No a przy okazji może nam wyjśc fajny model. Oczywiscie naklad pracy jest zazwyczj ogromny.Ale jeśli ktoś lubi piłowanie , szlifowanie etc... to to jest to. Więc moim zdaniem nie należy z nich rezygnować.Jadnak warto sobie obejżeć taki zestaw przed kupnem.Pamiętam jak wiele lat temu znalazłem w kiosku Ruchu Spitfire Mk.I za 5zł. Panowie tragedia....skrzydła przypominały deskę klozetową z niesymetryczą dziurą i czymś co miało być chłodnicą. Ale, ale..... kalki były Techmodu doskonałej jakości z oznakowaniem dla dwóch lub trzech polskich spitów. Smigło , kołpak, kółko ogonowe i stery miały poprawny kształt i wymiary. Użyłem je do poprawienia Spita z Airfixa i przerobienia go na wczesną werię z 303 dywizjonu. Kalki Techmodu nie były jeszcze tak dostępne jak dziś a cena arkusika była większa niż te 5zł.

Farby... Romek ma rację że dzisiejszy Humbrol to plagiat dawnej firmy. Ja mam spory zapas starych i jeszcze orginalnych farb tego producents.Lubię je bo mają długi czas schnięcia i nadają się do malowania pędzlem jak żadne.Ale akryle też mogą być zwłaszcza jeżeli malujemy aerografem. Co do zapachu Humbroli to nie mam problemu.Zona nie narzeka bo jej nie ma w domu przez cały tydzień. Romka pani jest w domu i dlatego Humbrole śmierdzą.

Modele.... zależy od skali w jakiej chcesz je mieć. W cztery-ósemce Eduard robi niezłe. Tamiya to klocki lego a Hasegawa jest przereklamowana.


Aha ...jeszcze słowo o zdjęciach... Wojtek lepiej jest załadować zdjęcia bezpośrednio na nasz serwer.Te strony z hostingiem to dodatkowe spowolnienie pracy aplikacji forum i problem z wyświetlaniem zdjęć. Tak jak te w poście #961. Ja widżę tylko kwadraciki z czerwonym krzyżykiem.


I mój wątek o Fw190A6.....

http://www.ww2aircraft.net/forum/group-builds/fw190a6-sturmjager-sturmstaffel1-16915.html

zdrówka
 
dzieki za wstepne porady. O humbrolu, tym nowym to juz slyszalem. Chyba Airframe ma watek o upadky airfixa i wspomniano tez o humbrolu. Jesli chodzi o testory to nie uslyszalem opinii, a sa one najpopularniejsze tutaj i zasadniczo robione wg. wzorca FS. Maja nawet serie akryli gotowych do aerografu.
Jesli chodzi o modele Revella to z tych co Romek wymienia nic nie widzialem (gdybym widzial to bym je mial juz dawno w domu), ale moze moge zamowic.
Z tymi zdjeciami to jest ciekawa sprawa. Ja tez widze same krzyzyki, dlatwgo jeszcze podalem sciezke do zdjec bezposrednio. Nie wiem jak je uploadowac bezposrednio na server forum.
Na razie.
 
Uplading zdjęć bezpośrednio na nasz server ( forum) jest proste.Wybierz Post Reply lub wpisz tekst który chcesz posłać w oknie " Quick Reply" ale zamiast kliknąć "Post Quick Reply" wcisnij "Go Advanced". Zarówno w oknie otwartym z Post Reply lub Go Advanced znajdziesz przycisk " Manage Attachment". Kliknij ten przycisk a otworzy się okienko wyboru plików które można dołączyć do postu.Można wybrać pięć plików do jednoiczesnego załadowania. Przy każdym z pięciu pól znajduje się przycisk Przeglądaj ( Browse) kliknij go a otworzy się okienko wybory pliku z twojego HDD ( twardy dysk). Wybieranie pliku ( np zdjęcia JPG nie wymaga chyba komentarza. Kiedy już wybierzesz zdjęcie do załadowania kliknij przycisk " Upload". Jeśli plik będzie załadowany zobaczysz ikonę pliku wraz z info o typie i rozmiarze.I tak pięć razy dla każdego pliku. Majęć wszystkie pliki załadowane zamknij okienko wybory plików i naciśnij przycisk " Submit Replay". Twój post wraz z załadowanymi zdjęciam lub innymi plikami pojawi się w danym wątku.

Mam nadzieję że poradzisz sobie. Jeśli nie to daj znać.

W~
 
Dzieki. Wyglada to dosc prosto.
Jak tam, jedziecie na Slowacje ? Tam pewnie teraz rozdaja piwo za darmo.
Dowcip, niestety tylko po angielsku.
What is the difference between italian soccer team and teabag ?
 
Teabag stays longer in the cup !
To tutejszy humor. W Toronto i okolicach mieszka pewnie z milion Wlochow i strasznie sie obnosza ze swoja pilka nozna. Dlatego staja sie obiektem zlosliwosci gdy ktos utrze im nosa.
 
Last edited:

Zapomniałem o farbach Testors. U nas też są dostępne, a oprócz nich jest jeszcze inny wyrób Testorsa pod nazwą Pactra. Dobre do pędzla i do aero.
No i czekamy na nowe fotki.
 
Obejrzałem zdjęcia twoich modeli.Wojtek. Wyglądają beardzo dobrze.Myślę że nie masz się czego wstydzić.

Dowcip jest bardao śmieszny. Szkoda że nie da się go przetłumaczyć na Polski.
 
Last edited:
Hej !
o farbach Testors
Jaka jest o nich wasza opinia. W Toronto najbardziej rozpowszechniona jest seria testorsa o nazwie Model Master. Praktycznie kazy sklep ma pelna game kolorow. Tamiya jest bardziej dziurawa. Inne firmy, po zniknieciu gunze, juz w ogole sa w kratke. (Mowie o kolorach militarnych). Pactra i floquil to stare firmy wykupione przez testorsa,. Raczej popularne w Stanach. No ale mysle ze dla mnie to nie ma takiego znaczenia w tej chwili. Testors i tamiya. Do pedzla tez jeszcze mam troche starych emalii humbrola (15-to letnie).
Jesli chodzi Revella. To dziwna firma. Przez ostatnie 20 lat mocno pracowala (przynajmniej po tej stronie oceanu) na zepsucie sobie opinii. Przynajmniej w skali 1/72. Jest kilka dobrych, interesujacych zestawow jak mustang B czy Fw190 (chyba H, nosiciel nakierowywanej bomby antyokretowej), ale inne zestawy nie sa szczegolnie dobre. Tutejsi sklepikarze raczej unikaja tej firmy. Natomiast bardzo popularna jest Academy. Tamiya chyba nie ma zestawow w 1/72. Jest cos o nazwie Fujimi, ale niewielw wiem o niej. Glownie Hasegawa. Na warsztacie mam Mitsubishi J2M, moze z tym cos sie jeszcze da zrobic.
Obejrzałem zdjęcia twoich modeli.Wojtek. Wyglądają beardzo dobrze.Myślę że nie masz się czego wstydzić
You've got to be kidding me !! Musze jeszcze raz zrobic te zdjecia.
Saiun to straszny zestaw, bardzo prymitywny ( ale chyba nikt inny nie ma modelu tego samolotu w 1/72). Nie wiem, czy go nawet dokoncze, bo podwozie jest fatalnie zrobione. To byl samolot marynarki wojennej i jako taki mial skladane skrzydla. Jest na to prowizja w modelu, ale ja z niej nie skorzystalem. Kola tez mialy byc skladane, wiec zamiast normalnych dziur na golenie, sa zawiasy (he he he). Poza tym pod zlym katem. Nie wiedzialem tego do niedawna. Dopiero niedawno trafilem na rosyjski server z duza iloscia dokumentacji, miedzy innymi tez saiun.
P47 to Matchbox z chyba 1976. Jest na nim tyle farby, ze starczyloby na trzy inne modele. Oryginalnie to mial byc "metal". Te pasy inwazyjne to mije pierwsze w zyciu. korzystalem z Twojej rady jak to zrobic, Wojtek. ale nie do konca i zostalem pokarany przeciekami i "overspray'em". Moja wina.
 
Czołem !
W Toronto jesz zwyczaj przysrajania samochodów flagami narodowymi podczas mistrzostw świata czy Europy. Włosi zdjęli swoje 15 min. po przegranej ze Słowacją. Rozmawiałem z kilkoma, są naprawdę sfrustrowani i smutni.
Zaawansowanie prac nad mitsubishi, prosto z pudełka, żadnych modyfikacji.
.




A to jeszcze jeden z niewielu ukończonych modeli, Airfix Jak 3






Jak wida model otrzymał "battle damage", prawdopodobnie efekt zabawy moich chłopaków. Ale się nie przyznają.
 
Ten połysk na mitsubishi (skrzydła) to niestety metalizer. Jak się najlepiej go pozbyc ? W tej chwili po prostu trę palcami, ale jest raczej uparty, szczególnie na spodniej stronie skrzydła.
Tym zdjęciem jaka się nie przejmujcie. To tylko moja próba uploadu pełnego zdjęcia. Chcę wiedziec jak to wygląda w przeglądarce.
 
No, jest "po zbóju" wielkie. Ale za to znacznie lepiej widac wszystkie problemy. Dobrze wiedziec na przyszłośc.
 
You've got to be kidding me !!

Wojtek ...ja jestem już w takim wieku że po pierwsze nie przystoi mi takie zachowanie a po drugie mówię to serio...zgrabne modeliki. To że są prymitywne ( jak powiedziałeś, ja wolę określenie ubogie w detale ) to nie znaczy że są do niczego.Końcowy efekt zależy od nakładu pracy jaki się wkłada ( może bardziej serca ) w to.
Zestawy należy traktować jako żródło podstawowych części do budowy modelu. Jak wiesz samo "odgryzienie" części od ramek i sklejenie ich ze sobą to jeszcze nie wszystko.Choć wielu tak właśnie myśli.

Co do farb...Testorsa. Są dobre a jeśli są dostępne w dużej palecie to jeszcze lepiej.Nic tylko brać. No a jeśli jeszcze nie ma się dużego wyboru.... to już sam wiesz.

Co do tego dużego zdjęcia z Jakiem....fakt dużo widać. ALe lepiej jest wykadrować ( przyciąć ) zdjęcie do obszaru który nas interesuje. Nawet można powiększyć ciutkę.Dwa przykłady poniżej...

Kurcze ta moja skleroza......co to ja chciałem.... aha. Metalizer. Zależy jakiej firmy jest. Fakt, ostatecznie to jest tylko farba. Więc czysta i mięka szmatka oraz rozpuszczalnink do farb powinien wystarczyć żeby to zmyć. Zamiast szmatki możesz użyć gąbki.
 

Attachments

  • IMG_0179a.jpg
    124.6 KB · Views: 65
  • IMG_0179b.jpg
    128.1 KB · Views: 67
Last edited:
Wojtek ty się nie masz czego wstydzić. Ładnie nas tu bajerujesz, że taki nowicjusz z ciebie.
Bardzo fajny jaczek. To że zestaw jest ubogi to nie znaczy że model jest źle zrobiony.
Czysto sklejony i ładnie pomalowany model, zwłaszcza owiewka kabiny. Wg mnie jest to bardzo ważny element w modelu. Niechlujnie pomalowany może zepsuć nawet najlepszy model. Co mnie się nie podoba to kolor wydechu i delikatny silvering kalkomanii. Na przyszłość musisz zwrócić uwagę na krawędź spływu skrzydła. Jest stanowczo za gruba. To samo dotyczy sterów kierunku i wysokości, a rurka Pitota to wygląda jak słupek ogrodzeniowy w płocie . Co do kolorów kamuflażu to się nie wypowiem bo każdy modelarz ma swoje kolory i potrafi ich bronić jak niepodległości
Czym maskujesz model przy malowaniu plam kamuflażu?
 
Last edited:

Users who are viewing this thread