Ludziska spod biao-czerwonej szachownicy. (1 Viewer)

Ad: This forum contains affiliate links to products on Amazon and eBay. More information in Terms and rules

Hmmmm.... pewnie było tak jak facet pisze...a może nawet gorzej. Ale czego można się było spodziewac po wojsku, które nie znało wojny? Po dowódcach nastawionych na kariery zawodowe przychodzące z wysługą lat a nie z wynikami pracy? I tak się to relatywnie nieźle skończyło dla większości żołnierzy...
 
Skonczyly sie wakacje. Opadly liscie z drzew. Opustoszaly plaze i ucichl ptakow spiew...
Czesc pracy! Jak zdrowie powakacyjne szanownych kolegow?
 
Cześć Marku,

No jak tam panie leci w tym okresie? My żyjemy jako tako choć w kraju robi się powoli Afryka , w dzień 30 stopni w nocy -30 stopni a pić sie chce...
 
Skonczyly sie wakacje. Opadly liscie z drzew. Opustoszaly plaze i ucichl ptakow spiew...
Czesc pracy! Jak zdrowie powakacyjne szanownych kolegow?

No cóż wakacje skończyłem już 10 dni temu a od dzisiaj pełne obroty... Jutro będę odwiedzał "za chlebem" zakłady lotnicze w Łodzi... może coś się dowiem o śmigłowcach dla Afganistanu...
W każdym razie- generalnie ok!
 
Jeszcze jedna rzecz- nie wiem czy widzieliście nową 10-cio złotówkę wydaną z okazji rocznicy września. Oto ona:
http://www.nbp.pl/banknoty_i_monety.../2009/2009_10___wrzesien_1939_10zl_rewers.jpg

Jest tam dosyc widoczny symbol swastyki na stateczniku Ju. Myślałem, że swastyka jako symbol nazizmu jest prawnie zakazana- a tu taka niespodzianka- swastyka na polskiej monecie. Chyba będzie stanowiła ta "dycha" przedmiot pożądania wszystkich niemieckich neonazistów... Dziwne trochę, nie?
 
Ale mam wrażenie, że sie unika stosowania, a w każdym razie unikało. W Niemczech swastyka jest zakazana więc "dychy" do Niemiec nie wjadą ( wg. Wiki: Skojarzona ze zbrodniami niemieckiego systemu nazistowskiego, swastyka obecnie uważana jest za symbol nazistowski i konkretnie jako taki (w stylistyce używanej przez nazistów) jest prawnie zabroniona w wielu krajach (np. w Niemczech regulują to przepisy §86 i §86a niemieckiego kodeksu karnego StGB).

Zresztą moneta mogłaby "robic" za medal pamiątkowy dla chłopaków z Ju78...
 
Ah ja ja w Niemcach to ja.... fakt tam wzystko co związane z nazizmem jest zabronione.Może i mają rację choć te przepisy to spadek po Adenauerze jak mnie pamięć nie myli.
 
Przeciez Nazizm to tez historia, wiec nie rozumiem jak moze byc sfastyka na ogonie historycznego samolotu zabroniona! To tak jak by sie mowilo ze czegos takiego wcale nie bylo!
 
Witam Panowie
Propagowanie faszyzmu jest zakazane, to fakt niezbity, ale dla mnie propagowanie to np. mówienie, pisanie jaki to był w fantastyczny ustrój w Niemczech, krainie "mlekiem i miodem płynącej" w której czystość rasowa jest najważniejsza. Powojenne Niemcy ustanowiły takie prawo(denazyfikacja) chyba tylko po to aby alianci byli zadowoleni. Na "swoim podwórku" robili różne rzeczy trudne do zrozumienia, np. sądownictwo, w którym pozostali ludzie wydający z naruszeniem prawa wyroki śmierci przeciwnikom Hitlera. Kolejny przykład to sprawa Eichmanna. Niemiec który go ścigał zrezygnował z powiadomienia niemieckiego wymiaru sprawiedliwości o miejscu przebywania, bo na drugi dzień został by on ostrzeżony. Przekazał sprawę izraelczykom i wiadomo jak się to zakończyło.
Wracając do swastyki. Co z filmami. "Stawka większa niż życie" to też propagowanie faszyzmu? Przecież Brunner i inni "biegają" ze swastyką na rękawie. Dla zdecydowanej większości naszego społeczeństwa to swastyka jest synonimem niemieckiego faszyzmu, "żelazne krzyże" już trochę mniej. Przekaz na monecie jest więc jasny, to Niemcy hitlerowskie rozpoczęły wojnę 1 września 1939 roku.
Sprawa umieszczania swastyki na modelach była już wielokrotnie wałkowana. Budując model niemieckiego samolotu trzeba umieścić ten znak, bo przecież zależy nam aby model był jak najbardziej wierny oryginałowi, anie na gloryfikowaniu tego ustroju. Nie dajmy się zwariować.
Jestem w posiadaniu niemieckiego filmu z walk na wybrzeżu w 1939 roku na którym polskie trałowce pod niemiecką banderą przewożą polskich jeńców. Nie podobało mi się to, ale historii nie da się oszukać ani na nią obrażać ona taka jest.
Nawiązuję tym też do "rewelacji" rosyjskich mediów i próbie zrobienia z tego afery na naszym podwórku. W Rosji jeszcze wszyscy nie dojrzeli do poznania prawdy.
Pozdrawiam
 
Wszystko się zgadza Romek.Tylko czy swastyka to propagowanie faszyzmu? To zank tak stary że nawet Hitler i jego tysiącletnia Rzesza nie miała tylu lat.To właśnie Hitler i jego tatalitarne państwo strachu i wojny nadało temu znakowi takie a nie inne znaczenie.Finowie też używali swastyki więc i te państwo to kraj wykolejeńców z pod znaku połamanego krzyża. No chyba nie.....
Dla mnie to niedzowny ( jeślii był namalowany) element oznakowania niemieckich samolotów z czasów Drugiej Wojny Światowej.Jezeli komuś się to nie podoba to zawsze można pomalować model w barwy państw satelickich III Rzeszy.
Albo , jak Academy Minikraft na pudełkach z modelami niemieckich maszyn malować czarny kwadrat. Wyobraźnia ludzka jest niesamowita więc nie ma problemu.
 
Wojtek wg niektórych tak, swastyka to propagowanie faszyzmu(patrz Niemcy). Dla mnie jest to tylko znak umieszczany na samolotach Luftwaffe.
 
Z tymi Niemcami to nie tak.Przepisy są stare i powastały w minionej epoce kiedy Amerykanie przeprowadzali resocjalizację ludzi byłej III Reszy.Ale dzisiaj mlodzi Niemcy już dawno wyzbyli się wstydu za tą pożogę jaką wzniecili ich dziadkowie.Może to i dobrze ża mają dalej założony ten kaganiec bo mogliby znowu kogoś pokąsać.
 

Mam znajomego, Niemca, dziadunia który służył w Wehrmachcie a karierę zakończył w sowieckich kopalniach...Przezacny facet... właściwie o wszystkim można z nim było pogadac oprócz wojny i nazizmu...To co w nim tkwiło to było dużó więcej niż wstyd...Wydaje mi się, że większośc żołnierzy niemieckich w jakis sposób odpokutowała swoją winę jaką był udział w wojnie. A młodzi Niemcy, no cóż oni nie czują się winni... Zresztą podobnie jak Rosjanom tamten okres kojarzy im się z wielkością ich państwa Rzeszy lub ZSRR a nie z hańbą ludobójstwa.

I wiecie co, mnie nie za bardzo podoba się swastyka na polskiej monecie... jestem przekonany, że można by jakoś lepiej zaznaczyc rocznicę września niż za pomocą nalotu Stukasów. Konia z rzędem temu kto zorientuje się, że chodzi o Wieluń gdyby nie podpis...Wygląda to raczej na medal pamiątkowy za kampanię "39 dla pilotów Ju-87...
 
Zgadza się ale to ta sama krew.To tak jak w jednym z odcinków Archiwum X kiedy Fox Moulder zapytał złapaną dżinkę , która maiał parę setek lat na karku, ( choć wcale tak nie wyglądała ) czy dzisiejsi ludzie różną się od tych z przeszłości.
Dżinka odpowiedziała że nie różnią się wcale. Ale po chwili zastanowienia dodała ze jednak róznią się - trochę lepiej pachną.


Co do monety to faktycznie mogli użyć poloników.
 
Last edited:
Swastyka
[edytuj]Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj

Swastyka hinduska - symbol dżinizmu i hinduizmu

Swastyka jako symbol buddyzmu w Japonii

Buddyjska swastyka na naczyniu z brązu w Japonii

swastyka na rzymskiej mozaice w Afryce

Oznakowanie lotnictwa fińskiego 1918-1944

Symbol "Młot Thora" używany przez islandzką firmę Eimskip
Swastyka (dewanagari स्वस्तिक, transliteracja svastika, transkrypcja swastika, 卐) – znak zazwyczaj w kształcie równoramiennego krzyża, o ramionach zagiętych pod kątem prostym. Nazwa svastika pochodzi z sanskrytu i oznacza "przynoszący szczęście" (svasti – powodzenie, pomyślność, od su – dobrze i asti – jest).

Spis treści [ukryj]
1 Przegląd
2 Formy i symbole
3 Swastyka w Azji
4 Swastyka w Europie
4.1 Heraldyka
4.2 Na ziemiach polskich
5 Symbole nazizmu
6 Linki zewnętrzne



Przegląd [edytuj]
Inne nazwy:

niem. Hakenkreuz – hakowaty krzyż (nazwa stosowana również w języku śląskim),
gr. gammadion – oznaczająca złożenie czterech liter gamma Γ, stąd również nazwa francuska: croix gammée (krzyż gamma)
ang. fylfot – anglosaska i skandynawska wersja swastyki, czasem słowo używane jako jej synonim
swarzyca - nazwa słowiańska
Starożytny znak magiczny o nieznanych początkach. Pochodzi najprawdopodobniej z Indii, gdzie nazwa ta oznacza talizman.


Formy i symbole [edytuj]

Swastyka jako jedna z form krzyża słonecznegoSwastyka może mieć ramiona zgięte w prawo albo w lewo. Postać "prawoskrętna", naśladująca kształtem ramion ruch Słońca (widziany z półkuli północnej Ziemi), kojarzona jest najczęściej z kultami solarnymi, jako symbol ognia i Słońca (krąg promieni); jest talizmanem przynoszącym szczęście; bywała symbolem bogiń, a więc płodności. Swastyka z ramionami skierowanymi w lewo (nazywana sauvastika) jest znakiem nocy i magii, emblematem straszliwej bogini Kali, żony Śiwy.

Na skutek zaanektowania symbolu swastyki przez III Rzeszę, symbol ten czasami błędnie uważa się za znak germański. Swastyka występuje jednak na całym świecie (poza Australią) od pradawnych czasów. Jedno z najstarszych malowideł z motywem swastyki pochodzi z paleolitu – ma więc około 10 000 lat. Swastykę odkrywano w znaleziskach z późnego neolitu na Bliskim Wschodzie, w późniejszych w Babilonie i u Hetytów. W epoce brązu znana była już w Troi, Mykenach, Skandynawii, później w Grecji, Italii, Chinach, Japonii. Znak ten odkryto również na palestyńskich synagogach sprzed 2 000 lat.


Swastyka w Azji [edytuj]
W Indiach swastyka jest częstym znakiem magicznym i religijnym, począwszy od Ramajany i buddyzmu. Jest symbolem religijnym w dżinizmie i buddyzmie, a także w tybetańskiej tradycji bon; w nowożytnym hinduizmie pojawia się na pierwszej karcie ksiąg.

W Chinach znak swastyki pojawił się ok. 2 000 lat temu, wraz ze sprowadzeniem buddyzmu z Indii. Za czasów dynastii Tang z woli jedynego w historii Chin kobiety cesarza Wu Zetian znak ten trafił do chińskiego pisma wraz z lekcją "wan", zapożyczoną od znaku "万" (dosł. dziesięć tysięcy). Dziesięć tysięcy to w Chinach symbol pełni, kompletności, a znaczenie znaku "卍" to "pomyślne zgromadzenie dziesięciu tysięcy cnót" (chiń. 吉祥万德之所集). Mnich Xuanzang, jeden z najważniejszych chińskich tłumaczy literatury buddyjskiej w epoce Tang, tłumaczył znaczenie swastyki terminem "德" (cnota). Wraz z innymi chińskimi znakami lewoskrętna postać swastyki trafiła do Korei (만 - man), gdzie jest najbardziej znanym symbolem buddyjskim (zobacz strony buddyjskie na koreańskiej Wikipedii [1]), a potem także do Japonii. W kanji ma czytanie "man" lub "ban" i znaczenie takie, jak w Chinach.

Podobnie jak w Korei, gdzie symbol swastyki widnieje na wielu świątyniach buddyjskich, także w Japonii związany jest z buddyzmem (w odróżnieniu od rodzimego shinto.


Swastyka w Europie [edytuj]
U plemion germańskich w I-IV w. n.e. pojawiła się forma trójramienna (triskelion). Do dziś wzór ten przetrwał w herbach Sycylii i Wyspy Man. Jeszcze w 1918 roku, przed niemieckimi nazistami, swastyka w kolorze niebieskim (jak na fińskiej fladze) została przyjęta jako znak przynależności państwowej fińskich wozów bojowych. Miała ona zagięte ramiona krótsze od ramion krzyża. Następnie stała się znakiem rozpoznawczym fińskich samolotów, z ramionami długości równej ramionom krzyża, lecz w odróżnieniu od niemieckiej, malowana jako krzyż prosty, a nie ukośny. Jako znak rozpoznawczy fińskich sił zbrojnych, swastyka zniknęła w 1944 roku, jako jednoznacznie kojarzona z nazizmem. Fińska ochotnicza organizacja pomocnicza kobiet Lotta Svärd, działająca od początku lat 20. do 1944 r. przyjęła w 1921 r. jako swój symbol niebieską swastykę z różami. Lotnictwo Łotwy znakowało w latach 1935-1940 swoje samoloty ciemnoczerwoną (jak kolory łotewskiej flagi) swastyką. Islandzka firma transportowa Eimskip używała od czasu swego powstania w 1914 roku, starego nordyckiego symbolu oznaczającego Młot Thora, który jest swastyką o skróconych ramionach. Także Baskowie mają swój, ważny i pochodzący z dawnych czasów znak lauburu nazywany czasem baskijską swastyką.


Heraldyka [edytuj]
Niektóre godła pochodzące od "trifosu" przypominają polskie herby Brodzic (odmiana bez kółka), Kroje, Trąby, Cielątkowa i Drogomir (Złota Goleń). Natomiast różne kształty "fyrfosu" odpowiadają herbom Boreyko i Jelce. [w: Piekosiński. Herbarz szlachy polskiej Nr. 1037 i 1039), "Die ario-germanische Bilderschrift. Die Hieroglyphik in der Heraldik als Schlüssel zur Lösung und Lesung der Wappen" 1910"]


Góralskie krzyże podczas defilady święta pułkowego – 2. PSP, Sanok, 1936
Swastyka była znakiem Towarzystwa Wydawniczego "Ignis" działającego w Polsce w latach 1920-1928
Na ziemiach polskich [edytuj]
Znak swastyki znany był wśród Słowian, również na ziemiach polskich – zwana dziś swarzycą kojarzona jest z kultem Swaroga, spotkać można również określenie "kołowrót".

W okresie I Rzeczypospolitej symbol swastyki widniał również na herbie szlacheckim Boreyko. W swej starożytnej roli talizmanu przetrwała na Podhalu, gdzie nazywana jest "krzyżykiem niespodzianym"; nazwę tę zaproponował prof. Antoniewicz (w latach 20. ubiegłego wieku), w różnych kształtach rzezana lub malowana na belkach stropu i w innych zakamarkach, miała – jako symbol Słońca – płoszyć "złe", które by chciało się zagnieździć w domu. Można ją zobaczyć m.in. w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej, w barierce klatki schodowej.

W dwudziestoleciu międzywojennym symbol swastyki pojawił się w Wojsku Polskim jako część emblematu noszonego na kołnierzu munduru przez artylerzystów 21 i 22 Dywizji Piechoty Górskiej oraz odznak pułkowych: 1 , 2, 3, 4, 5 i 6 Pułku Strzelców Podhalańskich i 4 Pułku Piechoty Legionów. Granatowa swastyka była tłem odznaki instruktorskiej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Znak ten był też symbolem założonego w 1822 Towarzystwa Wydawniczego IGNIS (łac. ogień).

Symbol swastyki szczególnie lubił Mieczysław Karłowicz, kompozytor i taternik, autor licznych pionierskich wejść i przejść tatrzańskich. Sygnował nim swoje znaki na górskich szlakach, bilety wizytowe i listy do przyjaciół. Gdy w 1909 zginął w lawinie pod Małym Kościelcem, przyjaciele postawili w miejscu jego śmierci głaz z pamiątkowym napisem i znakiem swastyki. Podobnie znakiem tym posługiwał się Walery Eliasz-Radzikowski – Boreyko, umieszczając swastykę przy podpisie.

Denar Mieszka I lub jego wnuka Mieszka II
herb Boreyko XIV–XV w.
Góralski krzyż na odznace oficerskiej 2 PSP w Sanoku 1921-1939
Odznaka 4 Pułku Piechoty Legionów 1918

Granatowa Swastyka na odznace LOPP 1928-1939
Odznaka 4 Pułku Piechoty
Odznaka 4 Pułku Strzelców
Odznaka 1 Pułku Artylerii Motorowej

Odznaka 6 Pułku Strzelców Podhalańskich (Sambor)
Odznaka 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich
Podhalańska korpusówka (1919-1939)
Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny wzór MSW nr. 24, poz. 285 z roku 1929



Symbole nazizmu [edytuj]

Swastyka III Rzeszy
Swastyka na ogonie samolotu Curtiss Export Hawk II Ernsta Udeta użytego do pokazów lotniczych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 r. Eksponat Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.Niemieccy naziści, tworząc ideologię wyższości "rasy aryjskiej", zaczerpnęli z tradycji Ariów również ten starożytny symbol, czyniąc zeń w 1920 roku godło NSDAP, a następnie symbol państwowy III Rzeszy. Za osobę, która namówiła Hitlera do użycia swastyki uważa się współtwórcę DAP, Antona Drexlera. Związany był on pośrednio z Towarzystwem Thule, gdzie po raz pierwszy użyto tego symbolu w kontekście narodowym. W odróżnieniu jednak od tradycyjnej swastyki, rysowanej jako krzyż prosty, swastyka hitlerowska rysowana była zazwyczaj ukośnie, obrócona o 45°. Miała ona ramiona zagięte w prawo, długości równej ramionom krzyża. Skojarzona ze zbrodniami niemieckiego systemu nazistowskiego, swastyka obecnie uważana jest za symbol nazistowski i konkretnie jako taki (w stylistyce używanej przez nazistów) jest prawnie zabroniona w wielu krajach (np. w Niemczech regulują to przepisy §86 i §86a niemieckiego kodeksu karnego StGB). Niektóre organizacje neonazistowskie odwołują się do symboliki swastyki, używając zbliżonych symboli wpisanych w plan koła, a nie kwadratu, lub swastyk trójramiennych (triskelionów).

Zobacz galerię na Wikimedia Commons:
Swastyka
Linki zewnętrzne [edytuj]
Thomas Wilson, The Swastica (1894) - obszerne dzieło na temat swastyki w różnych kulturach na przestrzeni dziejów część I. 242 strony oraz część II. 171 stron (oba tomy w formacie PDF)
Swarzyca – Symbole Magiczne Słowian (pogańskie)
Friends Of The Swastika (en) Strona edukacyjna nieformalnego ruchu Przyjaciele Swastyki
Legend of Swastika Pozytywny wizerunek Symbolu Słońca
 

Ale przecież ktoś z NBP zaaprobował ten projekt monety.
Wieluń powiadasz, i tak dla 98% naszych rodaków wojna zaczęła się na Westerplatte. Sami nie znamy swojej historii, to się nie ma czemu dziwić.

Marek, fajne kompendium wiedzy o swastyce.
 
Marek skopiował chyba całą Ciotkę Wiki....

Z tą aprobatą to masz rację.Całe szczęście że gość nie jest prorosyjski.
 

Users who are viewing this thread