Ludziska spod biao-czerwonej szachownicy. (1 Viewer)

Ad: This forum contains affiliate links to products on Amazon and eBay. More information in Terms and rules

Eee.., a komu nie oddamy tych guzików czy rzepów?
 
No nie wiem. Trochę wrogów by się znalazło:lol:
Na wszelki wypadek z powrotem uzbroję miny w ogródku, diabli wiedzą kogo przyniesie.:lol::lol::lol:

A co do Liberatora, to SAAF w rondlach zamiast czerwonego używała kolor pomarańczowy. Więc Wojtek musisz się zastanowić, albo zapytać na forum.
A swoja drogą to ciekawe bo parlament afrykanerski ponoć wyraził zgodę na udział swoich wojsk tylko w walkach w Afryce, a Włochy to raczej Europa.
 
No nie wiem. Trochę wrogów by się znalazło:lol:
Na wszelki wypadek z powrotem uzbroję miny w ogródku, diabli wiedzą kogo przyniesie.:lol::lol::lol:

A co do Liberatora, to SAAF w rondlach zamiast czerwonego używała kolor pomarańczowy. Więc Wojtek musisz się zastanowić, albo zapytać na forum.
A swoja drogą to ciekawe bo parlament afrykanerski ponoć wyraził zgodę na udział swoich wojsk tylko w walkach w Afryce, a Włochy to raczej Europa.

no tak kolory były inne:
File:Roundel of the SAAF WW2.svg - Wikimedia Commons

PS. Miny... hmmm.... ja mam tylko wilcze doły do wykopania...wtedy to jest wojna ekologiczna :)
 
To kup sobie grzechotnika. Może się dogadasz z nim i będzie warował przy drzwiach.

Co do pomarańczowego koloru to ogólnie się zgadza ale są wyjątki. Popatrzcie na te zdjęcia. Oba B-24 są z SAAF. Widać byly dwa bo jeden ma K podkreślone. A kokardy...????
 

Attachments

  • B24 Liberator VI SAAF Italy 1944.jpg
    B24 Liberator VI SAAF Italy 1944.jpg
    43.3 KB · Views: 55
  • Liberator 34 sqn SAAF.jpg
    Liberator 34 sqn SAAF.jpg
    40.9 KB · Views: 49
Jak sobie kupię węża to nie będę się z nim dogadywał. Wydam rozkaz, ustalę hasło i pójdę spać.:lol:

Ten drugi B-24 został stracony 2/3 marca 45, ale na pierwszej fotografii to można zobaczyć że rondle są
bardzo jasne, może pomarańczowe. Wiem różne filmy to i odczyt kolorów może być różny, ale..... .
O Liberatorach w RAF zobacz tu
RAF Liberator Squadrons
 
Wojtku, mam obiecane rysunki zasobników zrzutowych od kolesia z Muzeum Powstania Warszawskiego. Przerzucę Ci jak się da najszybciej. Pozdrówka.
 
Wiem Romek , wiem. Ty i węża byś przeszkolił. Kurcze , ciekawe ile by miał na 3km...:lol:

Bez wątpienia te środki kokard na pierwszym zdjęciu były są jasne.ALe słońce Italii mogło spowodowac wyblaknięcie czerwonego koloru. Trzeba pamiętać że 34 dywizjon stacjonował też w Północnej Afryce.

Dzięki Dominik. Zaczekam. :D
 
Hej. Czy tylko kokardy miały pomarańczowe centrum ? Czy ozankowania na sterach też ? Zdjęcia mogły być robione na różnych filmach, ja bym przypuszczał, że górne zdjęcie jest na filmie panchromatycznym, dolne na ortochromatycznym. W tamtych latach oba były używane do regularnej fotografii Orto rejestruje czerwone jako czarne, pan jako szare. Na obu zdjęciach valor centrum kokardy odpowiada valorowi flagi ze sterów.
 
Miałby czas na 5:lol:
Ale ważniejsze żeby głośno syczał "sssssssssssss........dalaj stąd":lol::lol:
 
Aha, czerwony kolor zwykle blednie w niebieski. I orto i pan winny rejestrować niebieski w tonach ciemniejszej szarości. Chociaż może masz na myśli "wypłowiały", hmm ?
 
Last edited:
Oooo i o to chodzi Romek. Mówisz "Grześ bierz" .... i po intruzie. He he he...



Wojtek, ten jasny kolor w fin fleszach też powinien być pomarańczowy dla SAAF. No i mam na myśli wypłowienie.
Co do rodzaju negatywów to na jednym z nich żółty w kokardach kadłubowych powinienb być bardzo ciemny ( prawie jak czerwony na B&W zdjęciach) A oba wyglądają prawie tak samo.Myślę że to raczej ten sam rodzaj materiału fotograficznego ale trochę in warunki naświetlenia. No is sposób zeskanowania obu zdjęć też ma znaczenie.
 
Jeśli weźmiemy pod uwagę warunki oświetlenia to centrum kokardy na liberatorze z górnego zdjęcia nie są czerwone. Czerwony w cieniu nigdy nie wyjdzie tak jasno. Chyba że z filtrem, ale w to wątpię w przypadku tego zdjęcia.
 
A z grzechotnikiem to nawet węża nie trzeba, wysatrczy tuzin grzechotek na motorkach i już. Jak dobrze pogrzechoczesz to każdy sp...li. W Polsce to bezpieczne.
 
Nieważne jaki merit ? Hmm.
Przykłady różnic między orto i pan
orthofilm.jpg


orthofilm2.jpg

Jakkolwiek to dolne zdjęcie to kodak z 1930. Na lewo orto, na prawo pan. Problem w tym, że pan może mieć różną czułość na kolory. Z mojego doświadczenia czerwony winien wyjść nieco ciemniej niż na tym zdjęciu. Nieważne jaka obróbka. Z drugiej strony ja robię na nowoczesnych emulsjach. A to zdjęcie wyglada jak trzepnjięte w podczrwieni.
 
Last edited:

Users who are viewing this thread

Back