Science. It can be fun.

Ad: This forum contains affiliate links to products on Amazon and eBay. More information in Terms and rules

From-the-archive-1746127736451.jpg
 
Your homework assignment is to calculate the cost-per-bit of storage in both of these items. Be sure to show your work and use exponential notation in your calculations. Use 1,024 instead of 1,000 for "K". Turn your work in by Friday.

View attachment 830495

View attachment 830496
Here's the numbers in megabytes and gigabytes.

Cost per megabyte (1024x1024) in dollars
----------------------------------------
Radio Shack (1990's) 166.33 $/megabtye
Modern SSD 4TB 0.00005770 $/megabtye

Cost per gigabyte (1024x1024x1024) in dollars
---------------------------------------------
Radio Shack (1990's) 170,325 $/gigabtye
Modern SSD 4TB 0.05908203 $/gigabtye

The SSD costs less than 6-cents per gigabyte while the Radio Shack disk (if it were extant at that time and priced to scale) costs $170,325 per gigabyte. I wish all other appliances could have costs reduced this much. But then again, I don't have the room to store all the stuff I would have bought if they were this cheap.
 

Users who are viewing this thread

Back