Za sve sa prostora bivše Jugoslavije

Discussion in 'Multilingual Corner' started by imalko, May 14, 2009.

1. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    #1 imalko, May 14, 2009
    Last edited: May 15, 2009
    Zdravo!

Zovem se Igor i živim u Vojvodini. Pozdravljam i pozivam sve članove ovog foruma (sadašnje i buduće) sa prostora bivše Jugoslavije, kao i sve dobre ljude koji razumeju naš jezik da učestvuju u ovoj temi kako bi smo mogli da pričamo o našoj omiljenoj temi - vazduhoplovstvu.

Evo za početak želim da podelim sa vama neke informacije (ako za njih već niste čuli):

- Ovogodišnji "Beograd Air show" iznad Kalemegdana i Ušća planiran je za 11. jul.

- Povodom obeležavanja 100. godišnjice vazduhoplovstva u Srbiji biće održan međunarodni aeromiting na Batajničkom aerodromu 13. septembra. Prema nezvaničnim informacijama pozvana su vazduhoplovstva 17 zemalja a od čega je za sada zvanično potvrđeno učešće vazduhoplovstva Grčke, Francuske, Portugala, Bugarske, Italije (akro grupa Frecce Trikolori). Nadajmo se da će doći i ostali koji su pozvani. U svakom slučaju biće zanimljivo!

Ako saznam neke nove informacije u vezi sa ovim aeromitingom očekujte ih u sledećim postovima.

2. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    Muzej vazduhoplovstva na aerodromu Beograd u saradnji sa aero klubom "Galeb" objavio je ambiciozan projekat pod nazivom "Eskadrila starih vazduhoplova", kojim je predviđena restauracija određenih starih aviona u letno stanje kao i izrada replika aviona u letnom stanju. U sledećih deset godina (nadajmo se) poleteće replike aviona Sarić No 2, Ikarus S-49 i Rogožarski IK-3 i Bleriot Tip XI.

Toliko za sada. Pozdrav!

Attached Files:

3. Milos Sijacki

Milos Sijacki Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    student
    Pozdrav Igore. :)

Hvala za ovaj deo na forumu za nas jezik. Takodje hvala za informaciju o aeromitingu u septembru, jedva cekam da ga vidim, zbog stranih zemalja vise.

Informacija o restauraciji starih modela je dobra vest. Soko 522 i Ikarus avioni su tipovi i modeli koje bih ja, a sigurno nisam jedini, voleo da vidim kako lete. Za Ik-3 cemo morati da se nacekamo nazalost, ali i taj legendarni avion ce poleteti.

4. Milos Sijacki

Milos Sijacki Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    student
    Inace, da ne zaboravim, danas sam bio na aeromitingu na Cenejskom aerodromu i bilo je super. Pogotovo je bilo super kada su Orao i Mig-29 leteli.

Pozdrav

5. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    #5 imalko, May 31, 2009
    Last edited: May 31, 2009
    Baš sam hteo da te pitam, pošto živiš u Novom Sadu - da nisi slučajno juče i danas bio na aeromitingu u Čeneju? I eto već sam dobio odgovor. Ja sam na žalost suviše kasno saznao za ovaj aeromiting te nisam mogao da dođem...
    Ovde u Pazovi sam uspeo samo da vidim let Orla kad se vraćao na Batajnicu i grupni let 5 klipnih aviona ali nisam prepoznao kojeg tipa su bili. Možda Utve-75? Međutim bilo je letova i ovih dana dok su valjda vežbali za aeromiting. Da li je bilo i nekih lakih aviona izloženih na stajanci? Imaš li neke sveže fotke sa današnjeg aeromitinga?

6. Milos Sijacki

Milos Sijacki Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    student
    #6 Milos Sijacki, May 31, 2009
    Last edited by a moderator: May 31, 2009
    Bio sam danas, i ove sam fotke uzeo.

Attached Files:

7. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    #7 imalko, May 31, 2009
    Last edited: May 31, 2009
    Odlične slike Miloše, izgleda da je bilo zanimljivo. Super je G-2 Galeb u ovoj "civilnoj" šemi bojenja za aeroklub a sviđa mi se i onaj crveni dvokrilac, liči na one što se koriste u vazdušnim trkama. MiG-29 u letu je prava stvar! Stvarno mi se sviđa ova nova šema bojenja i nove nacionalne oznake na našim dvadesetdevetkama.

Mogao si ipak da smanjiš slike, treba mnogo vremena da se otvore a i nezgodno ih je gledati ovako...

Edit: Zamolio sam moderatora da malo smanji slike. Nadam se da nećeš zameriti Miloše. Thanks Adler!

8. Milos Sijacki

Milos Sijacki Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    student
    Ne zameram. Da budem iskren mrzelo me da ih smanjim. :p Hvala inace za komentar. Aeromiting je prosao odlicno, vreme je bilo dobro i nastupi su bili super, pogotovo od strane Slovenca koji je bio manijak u vazduhu. :)

Thanks to Adler for resizing the photos. :)

9. Milos Sijacki

Milos Sijacki Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    student
    Pozdrav

Pitanje jedno samo?

Jel za aeromiting na Batajnici 100% sigurno?

10. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    #10 imalko, Jun 3, 2009
    Last edited: Jun 6, 2009
    Prema web sajtu "Europe Air Show Calendar 2009" trebalo bi da jeste. Evo pogledaj link, tu je uvršten i Batajnica Air Show za 13. septembar:

MILAVIA Air Show Calendar 2009 - European Air Shows 2009

Inače nezvanične podatke o zemljama učesnicima našao sam na jednom našem domaćem vazduhoplovnom forumu a čuo sam i ministra vojnog Šutanovca na vestima kako je u raznim prilikama pominjao ovaj aeromiting, uključujući i nedavno prilikom prvog promotivnog leta Laste-95.

Mada opet... Nikad se nezna. Evo recimo, mene je iznenadila informacija da je aeromiting u Kečkemetu, koji je bio planiran za 1/2. avgust, otkazan. Međutim, moj je lični utisak da će aeromitinga u Batajnici u septembru ipak biti.

11. Pisis

Pisis Active Member

Trophy Points:
    38
    Dlho žicije Panslavisma! :)

12. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
  13. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    Za sve zainteresovane evo još jedne informacije o aeromitingu koji je će održati na Batajničkom aerodromu 13. septembra. Postavljena je zvanična internet prezentacija za ovaj aeromiting koju možete pogledati ako kliknete na sledeći link:

Aeromiting Batajnica - 13.09.2009. - ???????

14. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    #14 imalko, Jul 9, 2009
    Last edited: Jul 31, 2009
    U utorak 7. jula u tragičnom padu aviona MiG-29 na aerodromu Batajnica izgubljena su dva života. Poginuli su pilot potpukovnik Rade Ranđelović i vojnik na redovnom odsluženju vojnog roka Milan Ulemek.

Milan Ulemek bio je moj sugrađanin, dakle živeo je u Staroj Pazovi (mada ga nisam lično poznavao). Sahranjen je danas uz najviše vojne počasti i u prisustvu porodice, prijatelja i brojnih građana Stare Pazove. Sahrani su prisustvovali i predsednik Republike, ministar vojni, predstavnici vojske i lokalne samouprave. Povodom ovog tragičnog događaja u opštini Stara Pazova je četvrtak 9. jul proglašen danom žalosti.

Neutešnim porodicama upućujem izraze iskrenog saučešća a ovaj post želim da posvetim uspomeni na poginule.
    Slava im.

Attached Files:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      9.3 KB
      Views:
      59
    • 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      8.3 KB
      Views:
      60
  15. Milos Sijacki

Milos Sijacki Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    student
    To sto se desilo je stvarno tragicno i mene licno je stvarno iznenadilo, jer se srusio skoro remontovani Mig-29, koji bi trebalo da je u odlicnom letackom stanju. Ako gledamo da je nesreca bila zbog neispravnosti aviona, ali sacekacemo izvestaj. A vojnik koji je poginuo je stvarno, ne znam sta da kazem zato i necu.

Nek obojica pocivaju u miru. :salute:

16. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    U novom broju časopisa "Aeromagazin" ministar vojni Dragan Šutanovac je rekao da su učešće na "Aeromitingu Batajnica 2009" potvrdile sledeće zemlje: Velika Britanija, Francuska, Češka, SAD, Grčka, Slovenija, Španija, Mađarska, Danska i Bugarska. Dolazak su takođe potvrdile i Nemačka, Portugal i Austrija, ali još nisu donele odluku o tome koji tipovi vazduhoplova će ih predstavljati. Očekuje se odgovor Rusije, Rumunije i Turske.
    Ministar rekao da će gledaoci na predstojećem aeromitingu imati prilike da vide borbene avione tipa Gripen, Miraž 2000, F-16, Alfa-Jet i Hawk, školsko-borbene avione Pilatus i L-159, transportne avione C-295 i T-27 i helikoptere Mi-24, Mi-17 i Couguar. Lista učesnika još nije zaključena.

17. Milos Sijacki

Milos Sijacki Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    student
    Ja dolazim na aeromiting 13og. Jel ti Igore dolazis? Mogli bi da se nadjemo. Jedva cekam da vidim program, nadam se da ce vreme da nas posluzi :). ja bio zauzet faksom, ispitima i licnim problemima, pa nisma svracao na forum. Izvinjavam se.

Puno pozdrava i vidim ose 13og na Batajnici :)

18. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    Naravno da dolazim.:D
    Baš se ovih dana dogovaram sa jednim drugarom sa N.Beograda kako i gde da se nađemo. Možemo da se dogovorimo pa da se vidimo i sa tobom. Ja sam nameravao da dođem ranije oko 9h (letački program počinje u 11h) pa da malo razgledam stajanku dok još ne bude ogromna gužva. Upravo zbog gužve sam odlučio i da dođem autobusom. Biće ludnica za parkiranje.
    Možemo se dogovoriti za detalje oko eventualnog susreta preko PM ili preko face-a.

19. imalko

imalko Well-Known Member

Trophy Points:
    48
    #19 imalko, Sep 15, 2009
    Last edited: Sep 15, 2009

Attached Files:

20. urosg3

urosg3 New Member

Trophy Points:
    1
    Slike su odlične, imam i ja nekih dobrih pa ću da postavim na temi koju ste otvorili.
    Pozdrav svima...

Loading...

Share This Page