What Are You Listening To???

Ad: This forum contains affiliate links to products on Amazon and eBay. More information in Terms and rules



Label: Wam 15.531
Format: Vinyl
Country: US
Released: 1975

Song List:
00:00】01 - Fox On The Run
02:20】02 - I Wonder Where You Are Tonight
04:37】03 - Cricket On The Hearth - Donkey's Reel
06:16】04 - Sweetheart You Done Me Wrong
08:34】05 - Gold Watch And Chain
10:42】06 - Stoney Mountain Twist
12:52】07 - When My Blue Moon Turns To Gold Again
14:39】08 - Doug's Tune
16:56】09 - Dark Hollow
19:21】10 - Handsome Molly
21:39】11 - Head Over Heels In Love With You
23:19】12 - It Hurts To Know
25:36】13 - Running Bear

Musicians:
・Jan Roelofs (Guitar, Vocals)
・Jan Nuyen (Mandolin, Vocals)
・Lody Van Vlodrop (Banjo, Violin, Vocals)
・Henry Nuyen (Bass, Vocals)
 


The-Hi-Jivers-Play-Their-Favorites-2019.jpg
 


What normal ppl hear:

song

what i hear:

Jazda! (Let`s go)

Do boju! (To battle)

Podobało się? Mam więcej. (Do you like it? I have more.)

Rykoszet! (Ricochet)

Trafienie w przedział amunicyjny. Straciliśmy część pocisków ale nie doszło do eksplozji! (Ammo rack got hit, we`re lucky it didn`t blow)

Czołg zniszczony! (Armour destroyed)

Wróg płonie! (Enemy is on fire)

Dowódca nie żyje! (Commander`s been hit)

Oberwaliśmy! Z wozu! (нас сбили, бросаем танк)


The funniest muzvka in tanks!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Not Romanian, but Moldovan. Ion Surucianu - People's Artist of Moldova.
How an Iranian learned about the existence of this Moldovan???

I answered your question in Romanian!

pentru a răspunde la întrebarea dvs., ar trebui să mă întorc la copilăria mea! în urmă cu aproximativ 10 ani sau cam asa ceva, trupa de muzica romaneasca "O-Zone" a fost foarte popular în Iran, cu noua lor piesa "Numa Numa". De asemenea, înainte de acest cântec, filmul românesc "Un comisar acuza" de Sergiu Nicolaescu a fost atât de popular! aceste 2, sunt bine cunoscute în Iran, în special în rândul generației mele. Îmi amintesc chiar versurile, mi se joacă în minte în timp ce scriu.mai târziu, și mai multe melodii și filme românești au fost populare în Iran, artiști precum "Copilul de Aur", "Laura Vass", "Dan Spătaru" și multe altele ... de fapt, româna a fost a doua limbă străină pe care am învățat-o. Apoi am aflat despre "Vlad Dracul", iar unele părți ale istoriei românești. Și, pe cât știe acest iranian, limbile română și moldovenească sunt la fel! Știu un pic despre Moldova, mai ales că a devenit rusificat in timpul erei razboiului rece.

Long story short: it returns to my chilhood, Andre!
 
I answered your question in Romanian!

pentru a răspunde la întrebarea dvs., ar trebui să mă întorc la copilăria mea! în urmă cu aproximativ 10 ani sau cam asa ceva, trupa de muzica romaneasca "O-Zone" a fost foarte popular în Iran, cu noua lor piesa "Numa Numa". De asemenea, înainte de acest cântec, filmul românesc "Un comisar acuza" de Sergiu Nicolaescu a fost atât de popular! aceste 2, sunt bine cunoscute în Iran, în special în rândul generației mele. Îmi amintesc chiar versurile, mi se joacă în minte în timp ce scriu.mai târziu, și mai multe melodii și filme românești au fost populare în Iran, artiști precum "Copilul de Aur", "Laura Vass", "Dan Spătaru" și multe altele ... de fapt, româna a fost a doua limbă străină pe care am învățat-o. Apoi am aflat despre "Vlad Dracul", iar unele părți ale istoriei românești. Și, pe cât știe acest iranian, limbile română și moldovenească sunt la fel! Știu un pic despre Moldova, mai ales că a devenit rusificat in timpul erei razboiului rece.

Long story short: it returns to my chilhood, Andre!

În urmă cu 130 de ani, România folosea alfabetul chirilic (alfabetul folosit în Rusia) în locul celui latin.
 

Users who are viewing this thread

Back